Varför blir det på detta viset, satt och lekte med gps:n medans hustrun fiskade och gjorde på skoj en rutt "hem" till Sandviken
Som synes på bilden så vill gps:n skicka mig till både vindskyddet och till Sandviken, hur kan det komma sig?
ruttfråga
Moderator: Mikael
Re: ruttfråga
Välkommen till Sandviken "runte"
I stuga nr 2 sitter vi 3 kartman fantaster. Välkommen !!
I stuga nr 2 sitter vi 3 kartman fantaster. Välkommen !!
Re: ruttfråga
Tackar tackar men det går ju inte, GPS:n skickade ju mig till vindskyddet istället, heheAdventure wrote:Välkommen till Sandviken "runte"
I stuga nr 2 sitter vi 3 kartman fantaster. Välkommen !!
Skämt åsido så hade vi hemfärdsdag idag men en fin vecka har vi haft
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Re: ruttfråga
Kan det möjligtvis var så att du haft en gammal pågående rutt? där av ditt problem?
Re: ruttfråga
Möjligt, satt ju och lekte en stund men om så var fallet borde den tidigare rutten avaktiveras när jag gör en ny, har inte sett detta fenomen tidigare och jag har lekt en hel del med rutter + annat
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Re: ruttfråga
Men jag har sett det många gånger.runte wrote:Möjligt, satt ju och lekte en stund men om så var fallet borde den tidigare rutten avaktiveras när jag gör en ny, har inte sett detta fenomen tidigare och jag har lekt en hel del med rutter + annat
Om du förflyttar dig i "rätt riktning" några meter och sedan räknar om rutten så kanske inte GPS:en tycker att du skall köra fram en bit och sedan vända. Kanske har du "undvik U-sväng" på?
Dvs det ser, i detta fall, ut som om GPS:en redan är på väg åt fel håll och behöver hitta en plats att vända.
HMR
Montana, GPSMAP 278, Nüvi 760, eTrex HCx, Nüvi 765, Street Pilot on Android
Montana, GPSMAP 278, Nüvi 760, eTrex HCx, Nüvi 765, Street Pilot on Android
Re: ruttfråga
Nej allt avbockat i den menyn, beror troligen som du säger att körriktningen just då var åt fel håll, glömde självklart att kolla rutten när jag vände maskinen men kanske troligt att jag fått "räkna om" för att få bort ruttbiten mot vindskyddetHMR wrote:Men jag har sett det många gånger.runte wrote:Möjligt, satt ju och lekte en stund men om så var fallet borde den tidigare rutten avaktiveras när jag gör en ny, har inte sett detta fenomen tidigare och jag har lekt en hel del med rutter + annat
Om du förflyttar dig i "rätt riktning" några meter och sedan räknar om rutten så kanske inte GPS:en tycker att du skall köra fram en bit och sedan vända. Kanske har du "undvik U-sväng" på?
Dvs det ser, i detta fall, ut som om GPS:en redan är på väg åt fel håll och behöver hitta en plats att vända.
Just i detta fallet bara en akademisk fråga eftersom jag är rätt så väl bevandrad i området
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport