Garmin Montana 600 tar en omväg via Karesuando
Posted: 5 September 2015, 14:04
Tjena!
Ja ni läste rätt. Oavsett hur jag försöker skapa en ny rutt tar den ALLTID först en omväg via Karesuando för att på tillbaka vägen komma in på den föreslagna rutten. Spelar ingen roll om rutten är 1 km eller 10 mil lång, alltid samma sak. Nu bor jag i Piteå så det blir en nog så häftig omväg var enda gång jag använder GPSen. Vad har jag fipplat med, jag har försökt att läsa på forumet för att kolla så att inställningarna är rätt. Men tydligen har jag glömt någonting högst väsentligt. Tacksam för alla input, jag prövar allt.
Vet inte om denna fråga hamnade rätt men.......
Mvh Fredde
Ja ni läste rätt. Oavsett hur jag försöker skapa en ny rutt tar den ALLTID först en omväg via Karesuando för att på tillbaka vägen komma in på den föreslagna rutten. Spelar ingen roll om rutten är 1 km eller 10 mil lång, alltid samma sak. Nu bor jag i Piteå så det blir en nog så häftig omväg var enda gång jag använder GPSen. Vad har jag fipplat med, jag har försökt att läsa på forumet för att kolla så att inställningarna är rätt. Men tydligen har jag glömt någonting högst väsentligt. Tacksam för alla input, jag prövar allt.
Vet inte om denna fråga hamnade rätt men.......
Mvh Fredde