Felmeddelande: Denna rutt ligger inte på tillgängliga kartor
Moderator: Mikael
Felmeddelande: Denna rutt ligger inte på tillgängliga kartor
Vad kan detta bero på, har laddat in ledkartorna + Fri Pro som täcker det område jag vill åka i och då får jag felmeddelandet när jag startar rutten jag skapat i Mapsource.
Väljer jag att låta GPS:en räkna om rutten då stämmer det.
(det är säkert jag som klantat till det men kan bara inte komma på vad )
Väljer jag att låta GPS:en räkna om rutten då stämmer det.
(det är säkert jag som klantat till det men kan bara inte komma på vad )
Polaris Titan Adventure 2018
Garmin 276CX
Garmin 276CX
Jag har också sett det fenomenet.
Kan det bero på att Mapsourcerutten skapas med "Skoterledskarta Autorouting PC" och i GPS'en finns inte den kartan. Däremot finns en karta i GPS som heter "Skoterledskarta Autorouting GPS" som iofs ser likadan ut, men som från GPS'ens sätt att tolka kartor är en helt annan produkt??
Någon som har en annan teori?
Kan det bero på att Mapsourcerutten skapas med "Skoterledskarta Autorouting PC" och i GPS'en finns inte den kartan. Däremot finns en karta i GPS som heter "Skoterledskarta Autorouting GPS" som iofs ser likadan ut, men som från GPS'ens sätt att tolka kartor är en helt annan produkt??
Någon som har en annan teori?
Din teori stämmer. Det stora problemet är att Mapsource inte klarar av att autorouta på transparenta kartor. "Autorouting PC" är inte transparent så där fungerar det. GPSn däremot kan autorouta oavsett om kartan är tfansparent eller ej.65nord wrote:Jag har också sett det fenomenet.
Kan det bero på att Mapsourcerutten skapas med "Skoterledskarta Autorouting PC" och i GPS'en finns inte den kartan. Däremot finns en karta i GPS som heter "Skoterledskarta Autorouting GPS" som iofs ser likadan ut, men som från GPS'ens sätt att tolka kartor är en helt annan produkt??
Någon som har en annan teori?
När sedan den rutten langas in i GPS så tycker GPS givetvis att rutten inte är gjord för den kartan som finns i GPS, vilket stämmer även om kartorna är identiska.
Man kan begära att GPS skall räkna om rutten men då tar den bort alla delmål och behåller endast slutmålet.
Jag håller på att leta efter något form av kringelikroklösning på detta men det går inte så bra hittills.
Min temporära lösning:
Skapa rutten i Mapsource, använd waypoints som delmål om du inte skall åka raka vägen. Ta en smutt av whiskeyn och kika vidare på hur du skall köra. När du är nöjd med sträckan efter waypointsen så döper du dem i nummerordning, ex. 01Bensin, 02Vindskydd, 03skotercafe osv.
Sedan skickar du in bara waypointsen i GPS.
När resan skall börja så väljer du att navigera till 01Bensin. Efter skotertankning/kaffedrickning är klar så väljer du att navigera till 02Vindskydd.
Då all korv, stekt renskav och varma mackor i mackjärn är svalda så navigerar du till 03skotercafe för att få en kopp kaffe, för termosen står kvar hemma på diskbänken.
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Har du provat att göra rutten i Mapsource med kartan "Skoterledskarta Autorouting GPS" vald?ankaon wrote:Är det bara jag som får detta fel, känns mer och mer som det har kommit efter nån av dom senaste uppdateringarna av kartan.
Spelar ingen roll om jag gör en rutt med delmål eller en på typ 300m efter en helt rak ledsträcka får ändå samma resultat.
Då får du raka streck mellan punkterna i Mapsource, men det bör funka i GPS'en
Då funkar det, men det är väl knappast lösningen på problemet.65nord wrote:Har du provat att göra rutten i Mapsource med kartan "Skoterledskarta Autorouting GPS" vald?ankaon wrote:Är det bara jag som får detta fel, känns mer och mer som det har kommit efter nån av dom senaste uppdateringarna av kartan.
Spelar ingen roll om jag gör en rutt med delmål eller en på typ 300m efter en helt rak ledsträcka får ändå samma resultat.
Då får du raka streck mellan punkterna i Mapsource, men det bör funka i GPS'en
Polaris Titan Adventure 2018
Garmin 276CX
Garmin 276CX
Det viktigaste är att det fungerar En rutt är ju per definition en väg från A till B via ett antal delmål. Delmålen styr på vilka vägar (skoterleder) man vill köra.
Jag tycker inte det spelar någon roll om det blir fågelvägsrutter i Mapsource så länge som man får över rutten med de delmål i GPS som man vill passera (eller snarare leder man vill köra på) på vägen till målet. Om detaljräkningen av rutten sker i Mapsource eller GPS spelar ingen roll för mig, slutresultatet blir ju lika under förutsättning att ruttberäkningen är inställd likadant i Mapsource och GPS
En rutt kan (beroende på GPS-modell) innehålla åtminstone 50 via-punkter. Det brukar gå att lagra minst 20 rutter, åtminstone gäller det för äldre modeller. Nyare modeller (Zumo, Colorado etc) borde ha större lagringskapacitet. Kolla vad just din GPS klarar i handboken eller på Garmins sajt!
Jag tycker inte det spelar någon roll om det blir fågelvägsrutter i Mapsource så länge som man får över rutten med de delmål i GPS som man vill passera (eller snarare leder man vill köra på) på vägen till målet. Om detaljräkningen av rutten sker i Mapsource eller GPS spelar ingen roll för mig, slutresultatet blir ju lika under förutsättning att ruttberäkningen är inställd likadant i Mapsource och GPS
En rutt kan (beroende på GPS-modell) innehålla åtminstone 50 via-punkter. Det brukar gå att lagra minst 20 rutter, åtminstone gäller det för äldre modeller. Nyare modeller (Zumo, Colorado etc) borde ha större lagringskapacitet. Kolla vad just din GPS klarar i handboken eller på Garmins sajt!
Bara för att göra forvirringen total, så kan jag säga att jag använder Skoterkartan Autorouting PC för att skapa rutter och det fungerar bara gött min GPS 60C.
Hur det fungerar om jag använder Skoterkartan Autorouting GPS, kan jag ej svara på jag aldrig har testat det.
Kolla här viewtopic.php?p=1642#1642 kanske detta löser ditt problem.
Glad påsk!
Hur det fungerar om jag använder Skoterkartan Autorouting GPS, kan jag ej svara på jag aldrig har testat det.
Kolla här viewtopic.php?p=1642#1642 kanske detta löser ditt problem.
Glad påsk!
Mvh ranchn
Jag håller på att testa en eventuell lösning som gör att man kan använda samma karta i Mapsource som i GPSen.
Då slipper man problemet med att beräkna om rutter som man skickar in från Mapsource till GPS.
Man slipper svära över att man har 'fel' karta framme i Mapsource.
Återkommer då jag testat detta lite mera.
Då slipper man problemet med att beräkna om rutter som man skickar in från Mapsource till GPS.
Man slipper svära över att man har 'fel' karta framme i Mapsource.
Återkommer då jag testat detta lite mera.
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04