Jag har 2 pda (Pocket PC / WM5) och kan köra Que i båda med fripro och skoterledskartan vilket går alldeles utm
En kamrat har i stort exakt lika apparater med Que installerat samt även fripro, men av någon outgrundlig anl så får han inte upp någon karta i Que, GMAPSUPP.IMG ligger under mappen Garmin på minneskortet alt på interna minnet men ingen kartuppsättning finns i Que trots att "Muppsås" säger att data skickades utan fel
Om jag från min "Muppsås" (vedertaget namn?) skickar en kartfil till honom så funkar det som det ska
Det är ominstallerat, provat, gormat mm men icke
Om någon har ett tips eller förslag så mottages detta tacksamt
Veteran på PDA men rookie på Garmin
Problem med Garmin Que
Moderator: Mikael
Problem med Garmin Que
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Tack för att du engagerar dig
Nej det funkar inte i min maskin med kartor gjorda i hans pc
En sak isammanhanget är att i hans pc tar det bara några sekunder att göra en kartsnutt på ca 3mb, i min pc tar det ca 30-50 sekunder men dom är lika stora i mb
Nej det funkar inte i min maskin med kartor gjorda i hans pc
En sak isammanhanget är att i hans pc tar det bara några sekunder att göra en kartsnutt på ca 3mb, i min pc tar det ca 30-50 sekunder men dom är lika stora i mb
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Låter mycket konstigt. Har ingen egentlig aning om vad felet kan vara.
Skulle väl kanske vara om sökvägen i registry som pekar på var IMG-filerna skall vara, dvs i skoterledsHKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Garmin\MapSource\Families\Family_779\1 och sedan "Loc".
Egentligen kolla alla sökvägar under Family_779.
Skulle väl kanske vara om sökvägen i registry som pekar på var IMG-filerna skall vara, dvs i skoterledsHKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Garmin\MapSource\Families\Family_779\1 och sedan "Loc".
Egentligen kolla alla sökvägar under Family_779.
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Mycket märkligt är det, om jag jämför filerna "gmapsupp.img" från hans o min pc så är storleken i stort identisk, öppnar jag filerna i anteckningar så finner man en liten skillnad i översta raden, sedan är det ju en oerhörd mängd med "hieroglyfer" av allehanda slag
Detta borde väl betyda att rätt sökväg används inbillar jag mig
Jag börjar att tro att det är något med hans säkerhetssystem (Panda) eller något gorm i hans pc som spökar
Kollar jag i egenskaper på en kartfil från hans pc i min pc så står där att filen kan vara blockerad för att den kommer från en annan dator men häver jag blockeringen så funkar det inte då heller
Detta borde väl betyda att rätt sökväg används inbillar jag mig
Jag börjar att tro att det är något med hans säkerhetssystem (Panda) eller något gorm i hans pc som spökar
Kollar jag i egenskaper på en kartfil från hans pc i min pc så står där att filen kan vara blockerad för att den kommer från en annan dator men häver jag blockeringen så funkar det inte då heller
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport