koordinatfråga
Moderator: Mikael
Re: koordinatfråga
Testade med att skriva in RT90 siffrorna, men min waypoint hamnade låååååångt utanför Europa.
Så jag har inte en susning, vad jag gör för fel.
Så jag har inte en susning, vad jag gör för fel.
Mvh ranchn
Re: koordinatfråga
Du kanske har kastat om xy dvs skrivit in x där y koordinaten ska vara??
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Re: koordinatfråga
Nope.
Men någon annan listig själ kanske vill ta på sig att hitta hörnen på mina två tomter (som sitter i varandra).
Men någon annan listig själ kanske vill ta på sig att hitta hörnen på mina två tomter (som sitter i varandra).
runte wrote:Du kanske har kastat om xy dvs skrivit in x där y koordinaten ska vara??
Mvh ranchn
Re: koordinatfråga
Hmmmm.......... om du kollar på bilden jag la in högre upp i tråden då hittar du din tomt inringad antar jag, sätt muspekaren på ett hörn i taget, max inzoomat i fornminneskartan, anteckna/kopiera xy (bara de sju första siffrorna utan punkt) lägg in i MS skapa en rutt av dessa fyra wp då har du din tomt i MS
Om du lägger in dina xy där dom skall vara då hamnar du i Hällnäs och inte i Europa. Kolla att du har RT90 som positionsformat i MS
Lycka till
PS Du har tydligen en tomt uppe i fjällvärlden också där y=1466874
Om du lägger in dina xy där dom skall vara då hamnar du i Hällnäs och inte i Europa. Kolla att du har RT90 som positionsformat i MS
Lycka till
PS Du har tydligen en tomt uppe i fjällvärlden också där y=1466874
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Re: koordinatfråga
Kika på denna Mapsourcefil. Härnen ligger som WP för bägge tomterna och sedan har jag dragut en rutt längst efter kanten.
- Attachments
-
- Ranchn.gdb
- (1.97 KiB) Downloaded 206 times
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Re: koordinatfråga
jag konverterade en shapefil till en mapsource, du kan ju se om det stämmer.
- Attachments
-
- hjuken.gdb
- (390 Bytes) Downloaded 205 times
Re: koordinatfråga
Hmm, det ser lite olika ut för oss, månne varför det misstämmer.
FredikL: Dina 'vågräta' linjerna är helt linjerade med varandra, mina är inte det.
Vad använde du för bas för koordinaterna? Jag körde med Fornsök.
Synd att man inte kunde zooma mera men där ser det ut som att de inte är linjerade.
FredikL: Dina 'vågräta' linjerna är helt linjerade med varandra, mina är inte det.
Vad använde du för bas för koordinaterna? Jag körde med Fornsök.
Synd att man inte kunde zooma mera men där ser det ut som att de inte är linjerade.
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Re: koordinatfråga
Jag sitter förståss på jobbet nu och har ej tillgång till MS. Ska kolla i eftermiddag. Återkommer med rapport.
På förhand TACK!
På förhand TACK!
Mvh ranchn
Re: koordinatfråga
jag konverterade från en fastighetskarta i shape-format (ursprunget på den kanke vi inte ska dryfta här...)
Re: koordinatfråga
hmm, jag kollade lite mer på det. nåt galet blev det, jag ska prova konvertera igen få se.
Re: koordinatfråga
jag gjorde om konverteringen i två olika varianter, wgs84 och rt90. Om jag kör med wgs84 så blir det som i filen jag laddade upp, med rt90 så hamnar spåren långt därifrån. Men även för mig så ser spåren ut mera horisontella i mapsource än dom gör i arcview.
- Attachments
-
- mapsource.jpg (17.85 KiB) Viewed 4789 times
-
- arcview.jpg (19.95 KiB) Viewed 4793 times
Re: koordinatfråga
Man kan zooma in bättre i fastighetskartan, tyvärr så har jag bara den som är över Norrbotten.
Misstänker att dina koordinater stämmer bättre.
Ranchn får ta och springa runt lite med GPSn och se hur det verkar stämma.
Misstänker att dina koordinater stämmer bättre.
Ranchn får ta och springa runt lite med GPSn och se hur det verkar stämma.
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Re: koordinatfråga
Kom fram till bra precis samma resultat som Mikaels i MS, antar att det är tillräckligt bra såvida att han inte ligger i en bitter grannfejd ala Vojakala
Garmin 45
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Garmin Nuvi 55
Locus Map
Garmin Tread 8"
Skidoo Expedition Sport
Re: koordinatfråga
Man tackar så ödmjukast.
fredrikl´s fil stämmer exakt med verkligheten. tomtlinjerna ska vara paralella.
Nalle Puh säger "Jag är inte dum, jag har bara otur när jag tänker"
Jag säger "Jag har otur för att jag är dum när jag tänker"
Än en gång tack!
Tillägg...
Kollade på fredrikl´s fil och tomtstorleken stämmer. ... nästan.
Hjuken 6:45 är 686m2 enligt fredrikl. Enligt lanmäteriet är den på 714m2 (-28m2)
Hjuken 6:50 är 380m2 enligt fredrikl. Enligt lanmäteriet är den på 381m2 (-1m2)
Har ej kunnat kolla tomterna på Mikaels fil då gränserna är lagt upp som rutt och då syns inte området i m2. (endast spår visar den infon).
fredrikl´s fil stämmer exakt med verkligheten. tomtlinjerna ska vara paralella.
Nalle Puh säger "Jag är inte dum, jag har bara otur när jag tänker"
Jag säger "Jag har otur för att jag är dum när jag tänker"
Än en gång tack!
Tillägg...
Kollade på fredrikl´s fil och tomtstorleken stämmer. ... nästan.
Hjuken 6:45 är 686m2 enligt fredrikl. Enligt lanmäteriet är den på 714m2 (-28m2)
Hjuken 6:50 är 380m2 enligt fredrikl. Enligt lanmäteriet är den på 381m2 (-1m2)
Har ej kunnat kolla tomterna på Mikaels fil då gränserna är lagt upp som rutt och då syns inte området i m2. (endast spår visar den infon).
Mvh ranchn