I tidernas begynnelse så var det några som hade problem med att beräkna en rutt i GPSen.
Tror det var Zumosarna som hade problemet, efter en stund beräkning så meddelade Zumon att det var slut minne.
Kan någon dra sig till minnes om vad som var felet?
Slut minne vid beräkning av rutt, vad var felet?
Moderator: Mikael
Slut minne vid beräkning av rutt, vad var felet?
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Re: Slut minne vid beräkning av rutt, vad var felet?
Jag tror att det var när man gjorde långa rutter, typ Luleå till Paris och att man samtidigt har kryssat i att undvika "storaväger/motorvägar". Blev för många alternativ.
Lösningen var att dela upp rutten i några delar istället.
Andra GPS:er kanske också får problem. Zumon är ju en MC GPS och det är väl bara vi som inte vill åka den snabbaste och rakaste vägen när vi skall +200 mil
//
Lösningen var att dela upp rutten i några delar istället.
Andra GPS:er kanske också får problem. Zumon är ju en MC GPS och det är väl bara vi som inte vill åka den snabbaste och rakaste vägen när vi skall +200 mil
//
Re: Slut minne vid beräkning av rutt, vad var felet?
Ok, det var nåt jox i skoterledskartan som gjorde det problemet, hur man än gjorde, oavsett hur kort än rutten var så fick man minnestorsk.
Men vad var joxet....
Men vad var joxet....
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Re: Slut minne vid beräkning av rutt, vad var felet?
Det var inte i början när du inte drog lederna över vattendrag på alla ställen.
Det fanns ingen rutt som hängde ihop hela vägen eller inte den närmaste iallafall ?
//
Det fanns ingen rutt som hängde ihop hela vägen eller inte den närmaste iallafall ?
//