Tjena. Tycker att sökfunktionen på min Oregon med frilufts pro (hela Sverige) + skoterled fungerar dåligt. När jag går in på orter så kommer dom mest närliggande orternas namn upp per automatik, men sedan när jag går in och söker på ortens namn så står det allt som oftast: "Inga resultat hittades. Försök ändra i sökparametrarna". Det hjälper inte oavsett om man skriver med stora eller små bokstäver. Det är bara dom stora orterna som finns med i friluftskartan som man hittar, inte orterna som finns på skoterledskartan även fast dom finns som waypoints.
Söker jag på fel sätt?
MVH
Dålig på att hitta orter i kartan!?
Moderator: Mikael
Re: Dålig på att hitta orter i kartan!?
Det är pga Friluftskartan. Vet inte varför Frilufts krånglar. Du kan behöva ändra i vilken karta den skall söka om orten du letar efter ligger i annan karta än den du befinner dig i. Din Frilufts Sverige består egentligen av 4 st kartfamiljer.
De orter som finns i Skoterledskartan kan du endast söka på om du har överfört kartorna North, South, East osv. Tyvärr är dessa orter utan ÅÄÖ (databasen med ortnamn & coordinat fanns i USA så...)
De orter som finns i Skoterledskartan kan du endast söka på om du har överfört kartorna North, South, East osv. Tyvärr är dessa orter utan ÅÄÖ (databasen med ortnamn & coordinat fanns i USA så...)
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04