Jag har en Garmin 60C.
Jag var på väg hem ifrån fritidshuset och skulle göra en rutt men misslyckades.
Jag använda "Find" och valde en tidigare waypoint.
Jag fick meddelande att det var ruttberäkningsfel och gps:en ej hittade någon närliggande väg. Konstigt värre, jag körde ju på vägen... ?
Kartor jag har i gps:en är European Metroguide, samt Fri Pro och självklart Skoterledkartan.
Ruttberäkningsfel
Moderator: Mikael
Ruttberäkningsfel
Mvh ranchn
Re: Ruttberäkningsfel
Du har förmodligen valt "Följa vägen" för beräkning av rutten istället för "fågelvägen". Följa vägen funkar bara med kartor som har stöd för det, tex Garmin City Navigator Europe.ranchn wrote:Jag har en Garmin 60C.
Jag var på väg hem ifrån fritidshuset och skulle göra en rutt men misslyckades.
Jag använda "Find" och valde en tidigare waypoint.
Jag fick meddelande att det var ruttberäkningsfel och gps:en ej hittade någon närliggande väg. Konstigt värre, jag körde ju på vägen... ?
Kartor jag har i gps:en är European Metroguide, samt Fri Pro och självklart Skoterledkartan.
Metroguide stöder automatisk ruttberäkning i PC'n, men inte i GPS'en. Du kan skapa en rutt i tex Mapsource och föra över den till GPS'en, då måste du välja att navigera efter rutten i GPS'ens meny för rutter.
Väljer du 'find' och sedan en waypoint så är det ju bara en enda punkt du ber GPS'en hitta åt dig och då blir det en rak linje om du inte använder kartan City Navigator som har stöd för ruttberäkning i GPS'en.
Gå in i menyn för rutter och välj den rutt du skapat (du kan skapa en rutt i PC'n eller i GPS'en, hur du gör står i manualen till GPS'en och programmet MapSource) så skall du se att GPS'en leder dig enligt din rutt.
Väljer du 'find' och sedan en waypoint så är det ju bara en enda punkt du ber GPS'en hitta åt dig och då blir det en rak linje om du inte använder kartan City Navigator som har stöd för ruttberäkning i GPS'en.
Gå in i menyn för rutter och välj den rutt du skapat (du kan skapa en rutt i PC'n eller i GPS'en, hur du gör står i manualen till GPS'en och programmet MapSource) så skall du se att GPS'en leder dig enligt din rutt.
Här kan man finna lösningen på Autorouting i Metroguide, http://www.geodude.nl/gps/index.php