Ibland så försvinner ledsträckorna över vatten, vad kan det bero på.
Se bild
Bitar av lederna saknas i Mapsource
Moderator: Mikael
Bitar av lederna saknas i Mapsource
Polaris Titan Adventure 2018
Garmin 276CX
Garmin 276CX
Det är Mapsource som ibland prioriterar om ordningen på hur de olika lagren skall ritas upp och ibland så ritas polygoner (sjöar etc.) ut efter linjer.
Irriterande men det blir rätt i GPSen.
Jag har kikat lite på hur man kan påverka ordningen på allting, men dokumentationen har lite att hämta på den punkten.
Irriterande men det blir rätt i GPSen.
Jag har kikat lite på hur man kan påverka ordningen på allting, men dokumentationen har lite att hämta på den punkten.
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Jag tror jag har hittat varför det gör på detta viset och åtgärdat det genom att prioritera kartorna mellan varandra.
Det ser ut att fungera i nuläget men jag vill testa lite mer innan jag distribuerar ut kartan.
Håller dessutom på med autoroutingen lite grann. Vissa GPSr har lite problem att autorouta.
Det ser ut att fungera i nuläget men jag vill testa lite mer innan jag distribuerar ut kartan.
Håller dessutom på med autoroutingen lite grann. Vissa GPSr har lite problem att autorouta.
/Mikael Nordlund - KartMan
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04
Yamaha Apex X-TX MCX290 -11
Yamaha RX Warrior -04