
Min erfarenhet av navigatorer sträcker sig till den fast monterade mediautrustningen i bilen och någon gammal Zumo och Nüvi jag hade för 15 år sedan, och jag antar att utvecklingen gått framåt. -Jo, just det, jag hade en Garmin Monterra som jag köpte friluftskartan till och trodde att jag skulle få turn-by-turn-instruktioner på stigarna i skogen. Det fick jag inte.
Min fråga är egentligen ganska enkel, jag vill veta vilken GPS som passar att ha på en snöskoter på vintern och på en ATV på sommaren.
Vi hjälper ibland snöskoterklubben med att hålla efter lederna sommartid, men då jag är nyinflyttad så har jag noll koll på omgivningarna.
Detsamma gäller naturligtvis vid skoteråkning vintertid.
Då vill jag gärna kunna spara hemadressen och bli visad hem på GPS:en på leden på samma vis som jag blir i bilen på vägen.
-Är det möjligt?
Då jag inte har någon GPS kvar i dagsläget så undrar jag helt enkelt, -Vilken ska jag köpa?